علی مصفا در آپ آرت مان

چهارشنبه‌های فیلم کوتاه و مستند آپ آرت مان این هفته دهم شهریور ماه ، مهمان دو اثر از علی مصفا است. علی مصفای بازیگر و علی مصفای کارگردان. دو فیلم کوتاه «همسایه» به کارگردانی علی مصفا با بازی محمد صالح‌علا و هدیه تهرانی، و فیلم «قایق‌های من» ساخته صفی یزدانیان با بازی علی مصفا و لیلا حاتمی روز چهارشنبه  به نمایش گذاشته می شود.
بعد از نمایش این دو فیلم جلسه نقد و بررسی با حضور هوشنگ گلمکانی سردبیر مجله فیلم و صفی یزدانیان تشکیل مبشود

فیلم کوتاه «همسایه» ساخته علی مصفا داستان مرد میانسالی است که  در پی ناراحتی گلو و سرفه‌های مکرر به پزشک مراجعه می‌کند و پزشک به وی دستور استراحت و پرهیز جدی از «صحبت کردن» می‌دهد. این در حالی است که او در غیاب همسرش ناچار است به صداهای فراوانی گوش کند. عوامل این فیلم عبارتند از: مدیر فیلمبرداری: همایون پایور، صدابردار: بهمن حیدری، طراح صحنه و لباس: لیلا حاتمی، صداگذار: فردین صاحب‌الزمانی، تدوین: علی مصفا. این فیلم تولید انجمن سینمای جوان ایران و مدت آن ۲۵ دقیقه است.
علی مصفا، بازیگر و کارگردان و تهیه کننده ایرانی در سال ۱۳۴۵ در تهران متولد شد. فارغ التحصیل رشته عمران از دانشکدهٔ فنّی دانشگاه تهران در سال ۱۳۷۴ است. علی مصفا دو فیلم بلندش را با نام های سیمای زنی در دوردست و پله اخر را با حضور لیلا حاتمی کارگردانی کرده است. وی در سال ۱۳۹۱ عضو هیئت داوران جشنواره اوسیان سینه فن هند بود.
فیلم کوتاه «قایق‌های من» ساخته صفی یزدانیان که لیل ا حاتمی و علی مصفا شخصیت‌های اصلی آن هستند ، در رابطه با این موضوع است که خاله جان پوری فوت کرده و فرهاد که سال ها خارج از ایران بوده ، به ایران بر می گردد و خاطراتش با مریم را به یاد می آورد و … زمان این فیلم ۲۶ دقیقه است. این فیلم  برندۀ جایزۀ بهترین فیلم کوتاه داستانی از بیست‌ودومین جشنوارۀ فیلم کوتاه تهران، ۱۳۸۴ و نامزد جایزۀ بهترین فیلم کوتاه داستانی در نهمین جشن سینمای ایران، ۱۳۸۴ بوده است.
صفی یزدانیان، متولد سال ۱۳۳۹ در تهران است. او دانش آموخته کارشناسی سینما از دانشگاه هنر در سال ۱۳۶۸ است. از فیلم‌های مستند او می‌توان به فیلم «نفس» و حضور آن در جشنوارهٔ فیلم‌های مستند ژان تی یی (فرانسه) و جشنوارهٔ فیلم بازارها (پاریس) و همین‌طور فیلم «در جستجوی شهرزاد» و حضور آن در جشنوارهٔ فیلم‌های مستند آمستردام اشاره کرد. فیلم کوتاه «قایق‌های من» ساختهٔ وی نیز در سال ۱۳۸۵ جایزهٔ بهترین فیلم داستانی را از جشنوارهٔ فیلم کوتاه تهران دریافت کرد و در جشنوارهٔ سی‌ینا (ایتالیا) و کرک (ایرلند) نیز حضور داشت. یزدانیان از سال ۱۳۶۸ نیز به‌عنوان نویسنده با ماهنامهٔ فیلم و چندین نشریه دیگر همکاری دارد. او اولین فیلم بلندش، «در دنیای تو ساعت چند است؟» را در سال ۱۳۹۳ کارگردانی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید