گزارش نشست «این بامداد خسته»

پیام رضایی / آپ ارت مان -چهارشنبه ۳۰ ، پنجشنبه ۳۱ تیرماه ، جمعه اول و شنبه دوم مردادماه موسسه آپ ارت مان افتخار این را داشت که شاهد نمایش پنج سانس فیلم « این بامداد خسته» فرشاد فداییان این فیلمساز صاحب سبک معاصر بوده است . درواقع نمایش فیلم فداییان افتتاحیه منحصر به فردی برای دوره جدید چهارشنبه های فیلم موسسه آپ ارت مان بود. در اولین روز نمایش فیلم  «این بامداد خسته» کارگردان فیلم در نشستی به پرسش¬های مخاطبان و حاضران پاسخ داد.

در این نشست که با استقبال مخاطبان همراه بود، فرشاد فداییان در پاسخ به این سوال که آنچه به عنوان حس نامیرایی از فیلم ناشی می¬شود تا چه حد ناشی از حضور شاملو و تا چه حد به دلیل نگاه خاص کارگردان بوده است گفت:«واقعیت این است که این فیلم آن چیزی نبود که قرار بود باشد آن چه قرار بود باشد همین ها که دیدید و دوسه ساعت روایت آیدا همسر ایشان بود اززندگی خودش و زندگی مشترک شان و آن چه بر شاملو در آن دهه ها و این دهه ها گذشت ؛ گفته و ناگفته ! که خوب ،به دلایلی که خانم آیدا برای عدم حضور مؤثر در فیلم داشتندآن فیلم بلند که نامش هم ” شاملو در آینه ” بود ساخته نشد به رغم نزدیک به هفده سال  انتظار پاسخ بله! و ناگزیراز میان  راش¬هایی که داشتیم به این نسخه قناعت کردیم که به نوعی فقط تصاویری از  شاملو از آن مجموعه راش بیرون آورده شود؛ نسخه  ای که شاید بیشتر بتوان آن را یک سند تلقی کرد.  »

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چه بخش¬هایی از فیلم هنوز منتشر نشده تاکید کرد:« طبیعی ست در آن نسخه ی مفروض ،حضور آیدا پر رنگ بودو تصاویری هم وجود دارد که تنها در صورت ساخته شدن آن فیلم بلند می توان از آن ها استفاده کرد» فداییان همچنین درباره¬ی علت این عدم همکاری نیز گفت:« خانم آیدا همیشه می گفتند من عمری در سایه بودم و حالا شما قصد دارید مرا به روشنایی بیاورید و من این را نمی¬خواهم. »

اینکه او در مقام کارگردان چه نگاهی را نسبت به شاملو و به طور کلی این مستند دنبال کرده نیز یکی دیگر از سوال های مطرح شده در این نشست بود. فداییان با تاکید بر اینکه من همیشه سعی می کنم فاصله ام را با سوژه حفظ کنم گفت:« شاملو برای نسل من یک شخصیت هنری و اجتماعی متفاوت وممتاز بود. چنان که هنوز هم تتمه ی آن تلقی در نسل ما و نسل اخیردیده می شوداما من بر این باور نبودم که اسطوره ای را چه با این مستند ناگزیر! و چه آن مستند ساخته نشده (ولی خیز برداشته شده) بشکنم و یا بسازم و ترجیح می دهم فیلمم تنها به عنوان یک سند از نوعی زندگی( چه هنری و چه اجتماعی ) باشد»

او در پایان حرف¬هایش در خصوص اینکه تکلیف بقیه راش ها و تصاویر چه می¬شود گفت:«در حال حاضر برای استفاده از نماهای به جا مانده  برنامه‌ای ندارم و می‌ شود گفت ساخت آن مستند در حال حاضر منتفی است.»

دیدگاهتان را بنویسید